Annual celebration of student academic achievement

About Tinabeth Piña ‘93

Tinabeth Piña is an Emmy-award-winning multi-media journalist who has worked on air and behind the scenes for ABC, FOX, PBS, A&E, The History Channel and Oxygen. She is currently the executive producer and host of “Globe Scholars”—a travel show syndicated nationally on local PBS stations—as well as the managing editor for the Emmy-award winning New York City television station CUNY TV and the host and executive producer of its newest show LATiNAS. Piña is also the author of “CHA-CHIING! The Unemployed’s Guide to Finding Your Next TV Production Job” and is a travel vlogger for TinabethTravels.com. As if that’s not enough on her plate, she moonlights as an actress and has been in commercials for LifeLock, Xfinity, IBM, and most recently SAP. Fun fact: She’s traveled to more than 50 countries, loves to Zumba, and was the Pennsylvania State Champion in the 200-meter dash. Follow her @tinabethpina

Awardees

We encourage you to submit photos holding your Honors Convocation certificates to Dean Cox (coxt@lafayette.edu) by June 5. Feel free to include your family/friends in your photos. The photo album will be available on our Facebook page on Monday, June 8. Selected photos will be featured on our Instagram Story (@lafadvising). Be sure to post your own photos with the #LafHC20 hashtag.

We are proud to give campus-wide recognition to their outstanding achievements, and we thank you for helping us celebrate this event.

Academic Progress Committee: Charlie Nutaitis, Anthony Cummings, James Dearworth, Megan Fernandes, Alicia Ghai ’20, Alex Goler ’21, Melissa Gordon
Ex Officio Members: Frank Benginia, Tim Cox, Kara Howe, Brandon Morris, Michael Olin, Christopher Selena

Special Character Definitions

* Excel Scholar: Excel Scholars work collaboratively with faculty on research projects that expand the boundaries of knowledge

¤ Marquis Scholar: Selected at the time of admission to the College, Marquis Scholars are exceptional students who have distinguished themselves through academic achievement and have demonstrated intellectual curiosity through involvement in school and community programs.

» Marquis Fellow: Selected at the time of admission to the College, Marquis Fellows are among the most outstanding student recognized for their academic achievements, scholarly pursuits, leadership and involvement in school and community programs.

^ Posse Scholar: Selected at the time of admission in consultation with the Posse Foundation, Posse Scholars are identified for their leadership ability and overall motivation to succeed. Posse Scholars head campus organizations, encourage dialogue and programs that foster an inclusive campus environment, and achieve high levels of academic success.

+ Pepper Prize Finalists: The George Wharton Pepper Prize, awarded annually to the senior “who most nearly represents the Lafayette ideal,” was established in 1923 by George Wharton Pepper H’22, a United States Senator from Pennsylvania, an attorney, and a founding member of the Pennsylvania Bar Association. Ten finalists are identified each spring from the graduating class.

++ Pepper Prize Winner: 2020 George Wharton Pepper Prize Winner. The Pepper Prize Winner is chosen by a campus wide vote by faculty, staff and students.

Prestigious Scholarship/Fellowship awards: These awards are highly competitive and prestigious. Students are subjected to rigorous selection criteria and compete against candidates from across the US. These scholarships include opportunities to study abroad, finance their current or postgraduate.

Africana Studies Scholastic Award

Africana Studies

Awarded to students, selected by Africana Studies program faculty, who have demonstrated academic excellence and potential for future leadership in American society.

Nina Milligan ’20 »

 

American Chemical Society Division of Environmental Chemistry Undergraduate Award in Environmental Chemistry

Chemistry

Presented to a student who has demonstrated excellence in research, coursework and motivation in the study of environmental chemistry.

Emily Ross ’22 ¤

 

American Chemical Society Division of Inorganic Chemistry Undergraduate Award in Inorganic Chemistry

Chemistry

Presented to a student who has demonstrated excellence in research, coursework and motivation in the study of inorganic chemistry.

Jessica Luo ’20 *

 

American Chemical Society Division of Organic Chemistry Undergraduate Award in Organic Chemistry

Chemistry

Presented to a senior chemistry or biochemistry major who has demonstrated excellence in organic chemistry based upon a combination of research experience, coursework and a desire to pursue a career in chemistry.

Bingsong Zeng ’20

 

American Chemical Society Division of Physical Chemistry Undergraduate Award in Physical Chemistry

Chemistry

Presented to the student who has demonstrated excellence in research, coursework and motivation in the study of physical chemistry.

Emily Lugos ’20 *

 

American Chemical Society Prize

Chemistry

Given by the Lehigh Valley Section of the American Chemical Society to the outstanding senior chemistry major for achievement in chemistry.

Daisy Grace ’20 ¤ * ‡

 

American Chemical Society Undergraduate Award in Analytical Chemistry

Chemistry

Presented to the chemistry major with the greatest achievement in the study of analytical chemistry.

Bingsong Zeng ’20

 

American Institute of Chemical Engineers Donald F. Othmer Award

Chemical & Biomolecular Engineering

Given to the junior majoring in chemical and biomolecular engineering who has attained the highest grade point average after the first two years of study.

Kotoe Abe ’21 ¤

 

American Institute of Chemists Award

Chemical & Biomolecular Engineering

Presented by the Philadelphia Chapter of the Pennsylvania Institute of Chemists to a senior chemical engineering major in recognition of a demonstrated record of leadership, character, and scholastic achievement.

Sarah Park ’20

 

American Institute of Chemists Award (Biochemistry)

Chemistry

Presented by the Philadelphia Chapter of the Pennsylvania Institute of Chemists to a senior biochemistry major in recognition of a demonstrated record of leadership, character and scholastic achievement.

Sarah Blitz ’20 ¤ ‡

 

American Institute of Chemists Award (Chemistry)

Chemistry

Presented by the Philadelphia Chapter of the Pennsylvania Institute of Chemists to a senior chemical engineering major in recognition of a demonstrated record of leadership, character and scholastic achievement.

Daisy Grace ’20 ¤ * ‡

 

American Legion General Military Excellence Award

Military Science

Presented to cadets in the top 25 percent of their class in academic and ROTC subjects who have demonstrated outstanding qualities in military leadership, discipline, character and citizenship.

Nicholas Cacioppo ’22

Seth Rawlins ’21

 

American Legion Scholastic Excellence Award

Military Science

Presented to cadets in the top 10 percent of their academic class and in the top 25 percent of their ROTC class who have demonstrated qualities of leadership and actively participated in campus student activities.

Aiden Swearingen ’22

 

Arthur Montgomery Geology Award

Geology & Environmental Geosciences

Awarded annually to a student of high academic achievement and enthusiasm for geology, in honor of Arthur Montgomery, Professor of Geology 1951-75.

Julisan Street ’21

 

B. Vincent Viscomi Civil Engineering Student Prize

Civil & Environmental Engineering

Awarded to civil and environmental engineering students based on demonstrated academic achievement and leadership during their first three years of study.

Yue Wu ’20 *

Parastou Bahrami Taghanaki ’20

Rebecca Blocker ’20

 

Benjamin F. Barge Oratorical Prize

Special Awards

Awarded annually to rising or current seniors who display competitive oratorical excellence while competing for the Lafayette College Forensics and/or Mock Trial teams.

Theodora Beemer ’20 + »

Chris Mayer ’20 »

Saeed Malami ’20 *

Jennifer Richardson ’20

 

Burton H. Cohen Memorial Prize

Psychology

Awarded annually to a senior psychology major who has demonstrated the necessary inclination, intellectual curiosity, determination, and potential to become a dedicated, creative, selfless teacher. The term “teacher” is to be interpreted in the broadest sense of the word.

Josselyn Alvarenga ’20

Mackenzie Calvert ’20

 

Carl G., Jr. ’67 and Deborah B. Anderson P’01 Mechanical Engineering Prize

Mechanical Engineering

Awarded to a mechanical engineering major on the strength of high academic achievement and promise for career excellence.

Emma Weaver ’20 ¤

 

Carl J. Staska Prize

Chemistry, Chemical & Biomolecular Engineering

Awarded each year to a student who has demonstrated a high degree of proficiency in chemical laboratory skills.

Sydney Schock ’20 ¤ *

Sierra Cole ’20

Margaret Rusnock ’20

 

Carroll Phillips Bassett Prize

Civil & Environmental Engineering

Awarded annually to senior students deemed most outstanding by the Department of Civil and Environmental Engineering.

Rebecca Cook ’20

Danielle Gardner ’20

Theresa Reichman ’20

Tasha Vipond ’20

 

Charles Duncan Fraser Prize

Chemical & Biomolecular Engineering

Awarded annually to the seniors who, in the judgment of the Department of Chemical and Biomolecular Engineering, are best qualified for advanced work in materials science and engineering.

Jodi Graf ’20 ¤ ‡

Joanna White ’20

Cameron Cranley ’20 ¤

 

Charles L. Best Memorial Prize in Engineering Studies

Engineering Studies

Awarded annually to the senior who best exemplifies the ideals behind the Bachelor of Arts in Engineering degree and has demonstrated leadership in the Bachelor of Arts in Engineering Program.

Daniel Gonzalez ’20 *

 

Class of 1883 Prize

English

Awarded to a senior who, in the opinion of the faculty in the Department of English, has demonstrated excellence in English.

Jennifer Richardson ’20

 

Class of 1910 Prize

History

Awarded annually by the Department of History to seniors who have excelled in the study of history or in an allied field of humanities and who, in the determination of the department, manifest the greatest promise for responsible civic leadership and public service.

Gabrielle Tropp ’20 ¤ * +

Rachel Bram ’20

Gwendolyn Ellis ’20

 

Colonel Wilson B. Powell ’32 Award

History

Awarded annually to the student or students who authored the best paper in an advanced history seminar in the previous calendar year.

Rachel Bram ’20

 

Community-Based Learning and Research Prize

Special Awards

This award is given annually by the Center for Community Engagement to seniors who have made significant contributions to the community through course projects, an honors thesis, EXCEL Scholar work or some other form of academic community engagement.

Jennifer Giovanniello ’20

 

Daniel P. O’Neil Memorial Prize

Civil & Environmental Engineering

Awarded to engineering students pursuing senior projects such as individual research, honors work or design projects and who are also actively engaged with the arts and other co-curricular experiences.

Emma Weaver ’20 ¤

Parastou Bahrami Taghanaki ’20

Rebecca Blocker ’20

 

David A. Portlock Study Abroad Memorial Prize

Special Awards

Awarded annually to an outstanding student who will benefit from studying abroad.

Fatimah Fair ’22 ^

 

David Bishop Skillman 1913 Library Prize

Special Awards

Awarded to a graduating senior library assistant who, by exemplary performance, skill, and dedication, has enhanced the library’s educational role.

Rochelle Greenidge ’20

Christopher Mumba ’20

 

David M. Nalven ’88 Prize

Biology

Awarded to a junior biology major who has demonstrated curiosity in the laboratory as well as motivation and passion for the field work, performed commendably in the classroom, shown self-reliance and personal growth, and displayed a commitment of character to the wider campus community.

Julianna Carpenetti ’21 *

 

Department of Economics Award for Scholastic Excellence

Economics

Awarded to a student for outstanding academic performance in economics and business, and for leadership in departmental activities.

Emily Emick ’20 » *

Elene Jalagonia ’20 *

 

Donald U. Noblett Prize in Chemical Engineering

Chemical & Biomolecular Engineering

Given to chemical and biomolecular engineering majors based on high academic achievement with outstanding promise of future excellence in their career.

Jodi Graf ’20 ¤ ‡

 

Dr. E. L. McMillen-K. K. Malhotra ’49 Prize

Chemical & Biomolecular Engineering

Awarded to two juniors who have attained a high cumulative grade point average in chemical and biomolecular engineering and who have demonstrated a high lvel of proficiency in the Unit Operations Laboratory.

Sasha Neefe ’21 »

Sarah Burkert ’21

 

Edward R. McDonald Prize

Foreign Languages & Literatures

Awarded annually to a junior or senior who has exhibited high academic achievement in the acquisition of a second language, other than English, including its literature and cultural production (e.g., essay, poetry, film) either in the original language or in translation.

Phuong Ly ’20

 

Eleanor Winkey Prize

Special Awards

Awarded annually to the senior selected by the Landis Center for Community Engagement who has been most committed to service and the residents of the Easton Area Community.

Adam Finkelstein ’20

 

Eugene P. Chase Government Prize

Government & Law

Awarded annually to the student who has, in the judgment of the Department of Government and Law, submitted the best written exposition in the field of political science during the academic year.

Julia Dash ’20

 

Eugene P. Chase Phi Beta Kappa Prize

Special Awards

Awarded to sophomores who have demonstrated scholarship as first-year students.

Kevin Manogue ’22 * »

Celeste Fieberg ’22 * ¤

Madeline Carroll ’22 ¤

Stefano Mancini ’22 ¤

Kristen Steudel ’22 ¤

Michael O’Connor ’22 *

Benjamin Gersten ’22

Leigh Jacobsen ’22

Jessica Mummert ’22

Kelly Mwaamba ’22

Allison Paglia ’22

Matthew Sabatino ’22

Hannah Spitzer ’22

Jillian Updegraff ’22

 

Excellence in Environmental Studies Award

Environmental Science and Studies

This award is presented to a junior or senior Environmental Studies major that has excelled academically and who has also contributed to extracurricular programs in environmental stewardship and sustainability and/or conducted research in environmental studies.

Jennifer Giovanniello ’20

 

Frank Kline Baker Spanish & Latin American Civilization Award

Foreign Languages & Literatures

Awarded annually to students who attain the greatest proficiency in the study of Spanish and Latin American Civilization.

Mia Coutinho ’20 » ‡

Henry Hinchey ’20

Gabrielle Tropp ’20 * ¤ +

Rosario Rivera ’20 ^

 

Frederick Knecht Detwiller Prize

Art

Awarded to a senior art major for distinguished work in art and art history.

Adrian Pinos ’20

Tori Schoen ’20

 

George H. Catlin Prize

Foreign Languages & Literatures-George Catlin

Awarded to the senior with the highest average in the study of the classics.

Rosario Rivera ’20 ^

Morgen Williard ’20

 

Germanoski Student Award in Earth and Environmental Science

Geology & Environmental Geosciences

This award is given to a student majoring in geology or environmental science who achieves high academic standing through hard work and diligence, and demonstrates a particular interest in environmental systems, earth surface processes, or hydrogeology.

William Pfadenhauer ’20 *

 

Gertrude M. Cox Statistics Award

Mathematics

Awarded to a junior or senior who has exhibited high academic achievement in advanced statistical coursework, research projects and other areas involving applications of statistical methods.

Mike Van Ness ’20

 

Gilbert Prize

English

Awarded annually to students who, in the judgment of the Department of English, have demonstrated superiority in English.

Erik Mathews ’22 * »

Devin On ’22 ^

Sarah Frankel ’21

Rochelle Greenidge ’20

Casey Nevins ’20 +

Jennifer Richardson ’20

 

Guy and Joyce Hovis Geology Award

Geology & Environmental Geosciences

Awarded annually to a student majoring in geology and environmental sciences who, by dedicated effort in a rigorous academic program, has achieved distinction in science and math throughout his/her academic career, or who has come to achieve such distinction through steady improvement. This award is given to a student who is seen by faculty as a potential partner in collaborative geoscience research or in recognition of research already accomplished.

Amanda Willet ’20 *

 

H. MacKnight Black Poetry and Literature Prize

English

Awarded annually to the senior who submits the best poem or group of poems in a contest conducted by the Department of English.

KeeShawn Murphy ’20 ^

 

Herbert W. Rogers Psychology Prize

Psychology

Awarded annually to outstanding senior psychology majors who are judged by the department to be the most deserving.

Erin McKenney ’20 * ¤

 

I. Clinton Kline Prize

Theater

Awarded to the seniors who have demonstrated excellence in acting, directing or technical theater.

Olivia Coughlin ’20 ¤

 

International Affairs Hatfield Award for Global Scholarship

International Affairs

Awarded annually to a junior or senior majoring in International Affairs based on overall excellence in international or global scholarship and global citizenship, selected by the International Affairs Advisory Committee.

Elene Jalagonia ’20 *

 

J. H. Tarbell Award

Economics

Awarded to a student who demonstrates an understanding of financial operations and institutions.

Sam Klearman ’21

 

J. Hunt Wilson 1905 Prize in Analytical Chemistry

Chemistry

Awarded annually to the senior chemistry major with the highest ranking in courses and research in analytical chemistry.

Daisy Grace ’20 ¤ * ‡

 

J. J. Ebers Memorial Award

Electrical & Computer Engineering

Given to a student, selected by the Department of Electrical and Computer Engineering, based on high academic achievement and noteworthy professional interest in the field of electrical engineering.

Simone Khalifa ’20 ¤

 

James Alexander Petrie Prize in French

Foreign Languages & Literatures-French

Awarded annually to students demonstrating a high degree of proficiency in French.

Ruhao Wen ’20 *

Esther Flavien ’20

Alexandra Munro ’20

David Nevins ’20

Jennifer Schwartz ’20

Calvin Wright ’20

 

James F. Bryant ’40 Excellence Award

Special Awards

Awarded to the junior student who meets standards of excellence, as did James F. Bryant, by demonstrating high academic achievement, lettering in at least one varsity sport and showing noticeable and noteworthy evidence of community service.

Olivia Barney ’21

 

Jean Corrie Poetry Prize

English

Awarded annually to a first-, second-, or third-year student who submits the best poetry in a contest conducted by the Academy of American Poets.

Maya Nylund ’23 »

 

Jeremy Saxe Award

Special Awards

Awarded to a graduating senior who best exemplifies the ideals of academic achievement and intellectual curiosity, personal engagement in the community and a commitment to making the world a better place.

Yazmin Baptiste ’20 * +

 

John D. Raymond Music Award

Music

Awarded annually by the Department of Music to deserving music students.

Emily Emick ’20 * »

Meghan Schooley ’20

 

John H. Allen Prize

Economics

Awarded to the author of the best essay in public finance, as judged by a committee of the Department of Economics.

Maggie Briggs ’20

 

Karl J. Ammerman Prize

Mechanical Engineering

Awarded annually to the “most deserving student” in the Department of Mechanical Engineering, selected by the faculty of the department.

Clark Addis ’20

 

Lafayette Alumni of the Lehigh Valley Outstanding Performing Artist of the Year Award

Special Awards

Awarded annually to a Lafayette senior either residing in the greater Lehigh Valley, or who graduated from a greater Lehigh Valley high school, who has made a significant contribution to Lafayette’s performing arts program while demonstrating academic achievement.

Jacob Miller ’20

 

Lafayette Alumni of the Lehigh Valley Scholarship Award

Special Awards

Awarded annually to Lafayette seniors either residing in the greater Lehigh Valley, or who graduated from a greater Lehigh Valley high school, who demonstrate outstanding academic achievement.

Emily Emick ’20 * »

Ryan Fainor ’20 ¤

Natalie Sampsell ’20 ¤

Rachel Sloan ’20 ¤

David Goundie ’20

Jenna Triano ’20

 

Lafayette College Leopard Award

Military Science

Awarded to the first-year cadets who contribute the most to the advancement of Army ROTC at Lafayette College. The cadets must be academically in the top 10 percent of their ROTC class and the top 25 percent of their academic class. The award is made possible through the generous contributions of Harry M. Jones ’66, Lieutenant Colonel, U.S. Army retired.

Matthew Lesser ’23

 

Lafayette College President’s Award

Military Science

Awarded annually to outstanding cadets for overall achievement measured by scholastic excellence, leadership, military performance and extracurricular involvement.

Hannah Burlein ’22

Samuel Fishbein ’21

Maria Giambruno-Fuge ’21

Jeffrey Kordenbrock ’21

Jacob Liedtka ’20

Jordan Mosco ’20

 

Lawrence J. Conover ’24 Electrical Engineering Prize

Electrical & Computer Engineering

Presented each year to a senior in electrical and computer engineering upon recommendation of the Department of Electrical and Computer Engineering.

Jonathan Abel ’20 ¤

 

Lehigh Valley Section of the American Chemical Society Award

Chemical & Biomolecular Engineering

Given to the outstanding senior chemical and biomolecular engineering major for achievement in chemistry.

Xiaoyu Xu ’20

 

Lehigh Valley Section of the American Institute of Chemical Engineers Award

Chemical & Biomolecular Engineering

Presented to the seniors in the Department of Chemical Engineering who have compiled an impressive record in their undergraduate years in chemical engineering and who have demonstrated outstanding accomplishments in one or more extracurricular activities.

Andrew Frucht ’20 ¤

Sarah Park ’20

Cassandra Warrener ’20

 

Lehigh Valley Section of the ASM Award

Chemical & Biomolecular Engineering

Awarded annually to the students who have attained the most impressive record in the introductory materials course.

Megan Dodge ’23 * »

Devin Rosmarin ’23

 

Louise M. Olmsted Prize in Ethics

Philosophy

Awarded to the student who, in the judgment of the members of the Department of Philosophy, has done outstanding work in theoretical ethics, applied ethics or a related field.

Chris Mayer ’20 »

Elias Saric ’20 ¤

Saeed Malami ’20 *

Caroline Beneville ’20

 

Ludwig and Beatrice B. Muhlfelder Prize

History

Awarded to recognize a student who has made a significant contribution to the field of Holocaust studies.

Rachel Bram ’20

 

Luther F. Witmer Prize

Chemical & Biomolecular Engineering

Awarded annually to the chemical and biomolecular engineering senior with the most outstanding accomplishments in materials science and engineering.

Jacob Miller ’20

 

Minerva & Emil V. Novak Prize in Government and Law

Government & Law

Presented annually to a students majoring in government and law based upon overall excellence in academic work and citizenship in the campus community.

Emily Boyle ’20

Joslyn Brodfuehrer ’20 ++

Mary Zimmerman ’21

 

Paul Bernon Memorial Prize in Sociology

Anthropology & Sociology

Awarded each year by the faculty in the Department of Anthropology and Sociology to the graduating senior most outstanding in sociology.

Princess Adeyinka ’20 ^ +

Camilla Samuelsson ’20

 

Paul Tully Memorial Prize

Special Awards

Presented to students who best exemplify the progressive principles of social and political service—democratic ideals to which Paul Tully devoted his life.

Noa Ramos ’20 ¤

Saeed Malami ’20 *

 

Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants Award

Economics

Given to a graduating senior for excellence in accounting and for participation in college and community affairs.

Calvin Wright ’20

 

Physics Department Scholastic Award

Physics

Awarded to outstanding seniors based upon an honors research project and on scholarship in and out of the classroom, as determined by a vote of the Physics Department faculty.

Jordan Gusdorff ’20 ¤ 

Aditi Desai ’20 ¤

 

Posse Leadership & Engagement Award

Special Awards

This award is given annually to two senior Posse Scholars, one from NY and one from DC, who have made outstanding contributions to the Lafayette community through their engagement and leadership within the college and/or surrounding communities through EXCEL Scholar work, internships, honors theses, research projects, community-based experiences, co-curricular activities and campus-related work.

Princess Adeyinka ’20 ^ +

Joseph Seyoum ’20 ^

 

Professor Carolynn Van Dyke Prize

Computer Science

Awarded annually in honor of Carolynn Van Dyke, March Professor of English, to a student majoring in any subject (preference for computer science) to provide funds for a nontraditional learning experience.

Basit Balogun ’21 ^

 

Professor James P. Crawford Prize in Mathematics

Mathematics

Awarded to students who have made a special contribution to the mathematics community at Lafayette by participating in, and providing leadership for, the co-curricular activities of the department.

Will Bennett ’21

Paris Doherty ’21

 

Professor Mary A. Armstrong Award in LGBTQ+ Studies

Women’s, Gender and SexualitY Studies

For significant contribution in the area of LGBTQ+ studies through academic research or a project related to advancing the interests of the LGBTQ+ community with preference to students whose work reflects personal courage.

Bec Stargel ’20 »

 

Professor Susan A. Basow Prize for Women’s, Gender and Sexuality Studies

Women’s, Gender and SexualitY Studies

Awarded to graduating seniors who have made a significant contribution to the field of women’s, gender, and sexuality studies.

Jennifer Richardson ’20

 

Rado Pribic Prize in Advanced Russian Language

Foreign Languages & Literatures

Awarded to a student who demonstrates excellence in advanced Russian language studies.

Duncan Harding ’20

 

Rado Pribic Prize in Beginning Russian Language

Foreign Languages & Literatures

Given in recognition of a student who demonstrates excellence and promise in beginning Russian language studies.

Eric Ragan ’23

 

Rado Pribic Prize in International Affairs

International Affairs

The prize will be awarded to a junior or senior who has exhibited high academic achievement in the coursework and study of International Affairs as determined by the faculty associated with the program.

Claire Grunewald ’20 ¤ ‡

Betsenat Gebrewold ’20 *

Joslyn Brodfuehrer ’20 ++

 

Rev. J. W. and R. S. Porter Bible Prize

Religious Studies

Awarded annually to students judged by the Department of Religious Studies to have demonstrated high proficiency in the study of religion, based upon work done in their first and second years.

Victoria Puglia ’21 ¤ ‡

Benjamin Fuller ’21 »

Iyana Eubanks ’21 ^ *

Riddhima Gooptu ’21

Johanna Herb ’21

 

Rexroth Prize in German – Culture/Literature Studies Award

Foreign Languages & Literatures-Rexroth

Awarded to students for meritorious achievement in German.

Alexandra Long ’20

Rachel Sloan ’20 ¤

 

Rexroth Prize in German – Language Studies Award

Foreign Languages & Literatures-Rexroth

Awarded to students for meritorious achievement in German.

Michael Fischer ’20

Elizabeth Scinto ’21

 

Rexroth Prize in German – Outstanding Senior Award

Foreign Languages & Literatures-Rexroth

Awarded to a student for meritorious achievement in German.

Leah Epstein ’20

Christopher Mayer ’20 »

 

Robert F. Hunsicker Educational Prize

Economics

Awarded to a student who has done meritorious work in the area of small-business studies.

Chirag Nijjer ’20 ^

 

Royal Society of Chemistry Certificate of Excellence

Chemistry

Given to a senior for superior academic work in chemistry and promise of future excellence.

Sarah Blitz ’20 ¤ ‡

 

Russell C. Brinker Prize in Civil Engineering

Civil & Environmental Engineering

Awarded to juniors in the Civil and Environmental Engineering Department who, in the opinion of that department’s faculty, are deemed most deserving on the basis of self-reliance, scholarship and student activities.

Riley Conklin ’21 *

 

Study Abroad Good Citizenship Award

Special Awards

This award recognizes a student who has achieved a high degree of personal and intellectual growth as a result of study abroad, and who has given generously of his/her time and energy in support of the program, its director, and his/her classmates to ensure the quality and success of the study abroad experience for all involved.

Sarah Blitz ’22 ¤ ‡

 

Ted and Georgia Metropolis Prize in Geology

Geology & Environmental Geosciences

Awarded to a junior or senior geology and environmental sciences major who has exhibited high academic achievement, demonstrated enthusiasm for geology and environmental geosciences both inside and outside the classroom and through service.

Bailey Wild ’20 ¤ 

 

The Diane Windham Shaw Prize for Excellence in Historical Methods

History

Awarded annually to a first- or second-year student in recognition for excellence in the theoretical and practical aspects of historical practice, as demonstrated by extraordinary achievement in the department’s required methods course.

Katherine Gear ’22 ¤ 

Stefano Mancini ’22 ¤ 

 

The Ed Kerns Award

Art

This award recognizes a senior student working with the art department for excellence in interdisciplinary approaches to the practice of art and/or art history

Dmitry Smith ’20

 

The Mark I. Koshar, M.D. ’70 Award

Special Awards

Awarded to the senior who has performed commendably in the classroom and/or laboratory, and will be pursuing further study in the health professions with preference to a student interested in advancing global health and/or primary care.

Jonathan Turovsky ’21 ¤ 

 

The Phi Alpha Theta Beta Xi Chapter Prize for Best Introductory Seminar Paper

History

Awarded annually to the student who authored the best research paper in an introductory history seminar. The winner was selected by members of Phi Alpha Theta, Beta Xi Chapter, the Lafayette College history honors society.

Katherine Frost ’20

 

The Society of American Military Engineers (S.A.M.E.)

Military Science

Nominees must successfully complete one year of engineering, math, or science. In addition, the recipient must display outstanding leadership, high ethics, and scholarship achievement.

Nicholas Cacioppo ’22

Jeffrey Kordenbrock ’21

Aiden Swearingen ’22

 

Thomas G. Yohe Memorial Prize in Studio Art

Art

Awarded to students who display creativity in drawing and illustration.

Anna Nestor ’20

 

Vivian B. Noblett Prize in Studio Art

Art

Awarded to art majors—with preference given to students with an interest in studio art—who have demonstrated proficiency in painting and drawing, and who shows potential for future achievements.

Regan Kinney ’20 *

Lesley Idrovo-Pauta ’20 ^

 

Wesley S. Mitman Prize

Mathematics

Awarded to the graduating seniors most outstanding in mathematics.

Mike Van Ness ’20

 

William C. Rappolt ’67 and Walter Oechsle ’57 Neuroscience Prize

Neuroscience

Awarded to outstanding seniors based on scholarship in the classroom and laboratory, and service to the major, college or community.

Sarah Blitz ’20 ¤ ‡

Vincenzo Olivett ’20

 

William Forris Hart ’27 Chemistry Prize

Chemistry

Presented to a junior or senior chemistry major for proficiency in organic chemistry and potential for further achievement in chemistry.

Bingsong Zeng ’20

 

William G. McLean Tau Beta Pi Prize

Engineering (Tau Beta Pi)

Awarded annually to sophomore engineering students based on academic performance, campus citizenship and professional orientation.

Celeste Fieberg ’20 * ¤ 

Timothy Larsen ’20

 

Willis Roberts Hunt Biology Prize

Biology

Awarded annually to the senior biology students, felt by the members of the department, to be most deserving.

Jonathan Turovsky ’20 ¤ 

Patrick Rekieta ’20 *

 

Tau Beta Pi

Tau Beta Pi is a national engineering honor society whose members have conferred honor upon their alma mater by distinguished scholarship and exemplary character as students in engineering. Founded in 1885. Student members include:

Seniors                                               Juniors

Jon Abel                                                                Kotoe Abe

Clark Addis                                                           Gabby Conrad

Talia Baddour                                                       Zev Granowitz

Ian Bowe                                                               Lizzie Harmon

Nate Brastow                                                       Shiqing Ma

Rebecca Cook                                                      Tanner McFarland

Cameron Cranley                                                 Ethan Miller

Leah Diamantides                                                Sasha Neefe

Remziye Erdogan                                                  Michael Neeson

Ryan Fainor                                                            Evan Savage

Dani Gardner                                                         Nicole Stanec

David Goundie                                                      Sid Vijay

Jodie Graf                                                               Harrison Walker

Rebecca Hetrick                                                    Leon Yang

Simone Khalifa                                                       Zhanfan Yu

Samuel Moore                                                       John Yurconic

John Pentaleri

Tiger Qiu

Maggie Rusnock

Andrew Schmid

Rachel Sloan

Nicolette Sonmez

Jenna Triano

Natasha Vipond

Stephanie Wagner

Emma Weaver

Joanna White

Yue Wu