Below is a list of recent Lafayette recipients of national and international scholarships and fellowships for undergraduate and post-graduate study. For information on applying for scholarships and fellowships, contact Julia A. Goldberg, associate dean of the College, (610) 330-5080.

Undergraduate

American Academy of Political and Social Science Junior Fellowship

  • 2006-07 — Patrick Zboray ’07 [B.S. mathematics/A.B. economics and business]

American Chemical Society Undergraduate Student Award in Environmental Chemistry

American Society for Microbiology Undergraduate Research Fellowship

  • 2010-11 — Scott Mellon ’12 [B.S. biology]
  • 2007-08 — Nate Parker ’08 [B.S. biology]

Benjamin A. Gilman International Scholarship

Boren Scholarship

  • 2015-16 — Steve Berube ’17 [B.S. in civil engineering/A.B. in international studies]

Cold Spring Harbor Laboratory’s Undergraduate Research Fellowship

Davis Projects for Peace Grant

Department of Homeland Security Undergraduate Scholarship

  • 2004-05 — Mark Lodato ’06 [B.S. electrical and computer engineering]

Deutscher Akademischer Austausch Dienst Undergraduate Scholarship

Environmental Protection Agency Greater Research Opportunities Undergraduate Student Fellowship

Environmental Protection Agency National Network for Environmental Management Studies Fellowship

  • 2004-05 — Kristen Tull ’06 [A.B. engineering/international affairs]

Jack Kent Cooke Foundation Undergraduate Fellowship

  • 2001-02 — Crystal Taylor ’03 [A.B. mathematics]

Goldwater Scholarship

  • 2015-16 — Carli Jones ’17 [B.S. biology], Stavros Kariofillis ’17 [B.S. chemistry], Jacob Strock ’17 [B.S. environmental science]
  • 2014-15 — Dana Lapides ’16 [B.S. mathematics], Zachary Sporn ’16 [B.S. biochemistry]
  • 2013-14 — Mary Higgins ’15 [B.S. biology]
  • 2012-13 — Hannah Weaver ’14 [B.S. physics]
  • 2011-12 — Emily Defnet ’13 [B.S. chemistry], Chris Kelly ’13 [A.B. geology/international affairs]
  • 2010-11 — Michael Thompson ’12 [B.S. civil engineering]
  • 2009-10 — Lauren Huyett ’11 [B.S. chemical engineering]
  • 2007-08 — Megan Cummins ’09 [B.S. biology/mathematics], James Vasta ’10 [B.S. biochemistry]
  • 2006-07 — Jaryd Freedman ’08 [B.S. biochemistry]
  • 2005-06 — Frank Cortazar ’07 [B.S. biochemistry], Matthew Coughlin ’07 [B.S. chemistry], Michael Elzinga ’07 [B.S. mechanical engineering/A.B. physics], Jordan Tirrell ’08 [B.S. mathematics]
  • 2004-05 — Katie Thoren ’06 [B.S. chemistry]
  • 2003-04 — Megan Coyer ’05 [B.S neuroscience], LeAnn Dourte ’05 [B.S. mechanical engineering]
  • 2002-03 — Alison Campbell ’04 [B.S. biochemistry], Gabriella Engelhart ’05 [B.S. chemical engineering], Elizabeth Ponder ’04 [B.S. biochemistry/A.B. cultural biomedicine], Meghan Ramsey ’04 [B.S. neuroscience]
  • 2001-02 — Alyssa Picchini ’04 [B.S. neuroscience], Daniel Ruddy ’03 [B.S. chemistry]
  • 2000-01 — Daniel Swarr ’03 [B.S. physics/A.B. mathematics]
  • 1999-2000 — Matthew Patton ’02 [B.S. computer science]

Henry Luce Foundation Fellowship

Humanity in Action Summer Fellowship

  • 2012-13 — Eddie Andujar ’15 [A.B. international affairs]
  • 2007-08 — Max Minckler ’10 [A.B English/philosophy of religion]
  • 2006-07 — Felix Forster ’09 [B.S. mathematics/A.B. economics and business]

IEEE Microwave Theory and Techniques Society Undergraduate/Pre-Graduate Scholarship

  • 2003-04 — Prashant Poddar ’04 [B.S. electrical & computer engineering/A.B. economics & business]
  • 2002-03 — Guangxi Wang ’03 [B.S. electrical & computer engineering]
  • 2001-02 — Soumya Chandramouli ’02 [B.S. electrical & computer engineering]
  • 2000-01 — Feiyu Wang ’01 [B.S. electrical engineering/A.B. economics & business]

Microsoft Scholarship Award

  • 2004-05 — Joseph Crobak ’06 [B.S. computer science]
  • 2002-03 — Alexandru Balan ’03 [B.S. computer science/A.B. mathematics-economics]
  • 2001-02 — Matthew Patton ’02 [B.S. computer science]

Morgan Stanley Richard B. Fisher Scholarship

  • 2007-08 — Eduardo Diaz ’10 [A.B. economics and business]

National Institutes of Health Undergraduate Scholarship

  • 2004-05 — Susan Bothwell ’05 [B.S. neuroscience]

National Institute of Standards and Technology Research Fellowship

  • 2006-07 — Clark Britan ’08 [B.S. mechanical engineering]

North American Nature Photography Association Scholarship

  • 2007-08 — Ryan Clark ’08 [A.B. international studies and engineering/B.S. civil engineering]

National Oceanic and Atmospheric Administration’s Ernest F. Hollings Undergraduate Scholarship

Newman Civic Fellows Award

Public Policy and International Affairs Program Fellowship

Tau Beta Pi Scholarship

  • 2007-08 — William (Ben) Towne ’09 [B.S. electrical and computer engineering]
    2008-09 — Lucas Zmroczek ’10 [B.S. electrical and computer engineering]

Udall Scholarship

  • 2013-14 — Emily Crossette ’15 [B.S. civil engineering]
  • 2012-13 — Sarah Hardy ’14 [B.S. civil engineering]
  • 2010-11 — Brian Peacock ’12 [B.S. civil engineering]
  • 2008-09 — Michael Adelman ’10 [B.S. civil engineering]
  • 2007-08 — Michael Adelman ’10 [B.S. civil engineering], William (Ben) Towne ’09 [B.S. electrical and computer engineering]
  • 2003-04 — Gabriella Engelhart ’05 [B.S. chemical engineering], Hart Feuer ’05 [A.B. economics & business/German]
  • 2002-03 — Hart Feuer ’05 [A.B. economics & business/German]

U.S. Department of Education Foreign Language and Area Studies Fellowship

Post-Graduate

Beinecke Scholarship

  • 2012-13 — Joel Vargas ’14 [A.B. film and media studies]
  • 2010-11 — Tyler Bamford ’12 [A.B. history]
  • 2007-08 — Patrick D. Kelley ’09 [A.B. mathematics/music]
  • 2004-05 — Alex Gendler ’06 [A.B. English/philosophy]

Canadian Institutes of Health Research Grant

  • 2004-05 —Jessica Merkel-Keller ’04 [B.S. neuroscience/A.B. biomedical ethics]

Carnegie Endowment for International Peace Junior Fellowship

  • 2007-08 — Diana Galperin ’08 [A.B. international affairs/French]

Environmental Protection Agency Science to Achieve Results Graduate Fellowship

  • 2012-13 — Melissa Haber ’12[B.S. biology]
  • 2005-06 — Kristen Tull ’06 [A.B. engineering/international affairs]

Fulbright Grant

  • 2015-16 — Michael Galperin ’16 [A.B. biology/French], Camila Moscoso ’16 [A.B. biology/international affairs]
  • 2013-14 — Madeline Gambino ’14 [A.B. history/religious studies], Adam Gill ’14 [A.B. history/economics], Caitlin Lowery ’10 [A.B. English/Spanish], Michael Pinkard ’14 [B.S. mathematics], and Joel Vargas ’14 [A.B. film & media studies/international affairs]
  • 2012-13 — Alec Bernstein ’11 [B.S. civil engineering], Erin D’Amelio ’13 [A.B. English/French], Nicole Dieterich ’13 [B.S. neuroscience], and Chris Kelly ’13 [A.B. international affairs/geology]
  • 2011-12 — Kelly McNulty ’11 [A.B. anthropology & sociology/American studies], Mathew Pezon ’10 [B.S. chemical engineering/A.B. Spanish], and Justin Barry ’12 [A.B. English/international affairs]
  • 2010-11 — Brian Carey ’11 [B.S. civil engineering/A.B. economics], Mildred Gonzalez ’11 [A.B. psychology/English], and Susan Grunewald ’11 [A.B. Russian and East European studies], and Jessica Counihan ’10 [B.S. chemistry/A.B. architecture]
  • 2009-10 — Jenny Boyar ’08 [A.B. English/psychology], Amanda Pisetzner ’10 [A.B. English/equality and social justice], and Bradley Williams ’10 [A.B. multimedia design and marketing]
  • 2008-09 — Kristen Lahoda ’08 [A.B. international affairs], Ricardo Rodriguez ’09 [A.B. international affairs], and Elizabeth Roman ’09 [A.B. psychology/French]
  • 2007-08 — Deirdre Maher ’08 [A.B. English/art], Stephanie Morillo ’08 [A.B. creative media and social justice], Michael Zboray ’08 [A.B. German/economics & business], Danielle Horowitz ’08 [A.B. government & law/Spanish], Diana Galperin ’08 [A.B. international affairs/French], and Karen Bouldin ’08 [A.B. international affairs]
  • 2006-07 — Danielle Bero ’07 [A.B. creative mediums and social justice], Lisa Lovallo’07 [A.B. Spanish/economics and business], Adam Callaghan ’07 [A.B. English/German], and Briana Niblick ’06 [B.S. civil engineering/A.B. German]
  • 2005-06 — Emily Groves ’05 [A.B. English], Matt Verbyla ’06 [B.S. civil engineering]
  • 2004-05 — Hart Feuer ’05 [A.B. economics and business/German], Teva Miller ’04 [A.B. English/German]
  • 2003-04 — Shara Gregory ’04 [A.B. international affairs/German (also awarded a Fulbright Austrian Government Teaching Assistantship in English)], Tarik Ghanim ’03 [B.S. electrical and computer engineering; A.B. international studies], Michael Lestingi ’04 [B.S mechanical engineering; A.B. international studies/Russian & East European Studies], Gregory Domber ’97 [A.B. history/philosophy]
  • 2002-03 — Jessica Coakley ’03 [A.B. international affairs/economics & business]
  • 2000-01 — Sarah Glacel ’01 [A.B. Russian & East European Studies/international affairs]
  • 1999-2000 — Sarah Eremus ’00 [A.B. Spanish/Japanese studies]

Jack Kent Cooke Foundation Graduate Scholarship

  • 2008-09 — Frank Sabatini ’09 [A.B. English]
  • 2007-08 — Chiquita Palha De Sousa ’08 [A.B. art/B.S. biology]
  • 2004-05 — Hart Feuer ’05 [A.B. economics & business/German]
  • 2003-04 — William Simmons ’04 [A.B. English/philosophy]

Jacob K. Javits Fellowship

  • 2006-07 — Julie Phelan ’05 [A.B. art/psychology]
  • 2003-04 — Amanda Roth ’04 [A.B. philosophy/women’s studies]

James Madison Fellowship

  • 2000-01 — Shannon Tyburczy ’01 [A.B. history/Russian & East European studies]

Japan Exchange and Teaching (JET) Programme

National Defense Science/Engineering Graduate Fellowship

  • 2007-08 — Meredith White ’06 [B.S. biochemistry]
  • 2000-01 — Steve Ryder ’01 [B.S. mechanical engineering]

National Institutes of Health-Cambridge University Scholarship

  • 2004-05 — Alyssa Picchini ’04 [B.S. neuroscience]

National Institutes of Health Post-baccalaureate Fellowship

  • 2003-04 — Alyssa Picchini ’04 [B.S. neuroscience]

National Institutes of Health-Intramural Research Training Award

  • 2010-11 — Natalia Ibanez ’10 [B.S. neuroscience]
  • 2006-07 — Melissa Kirk ’05 [B.S. biology]

National Science Foundation Graduate Fellowship

National Society of Professional Engineers Steinman Fellowship

  • 2007-08 — Meghan Vellotti ’08 [B.S. mechanical engineering]

NCAA Postgraduate Scholarship

  • 2007-08 — Jaryd Freedman ’08 [B.S. biochemistry]
  • 2004-05 — Stephen Bono ’05 [B.S. civil engineering]
  • 2003-04 — Meghan Ramsey ’04 [B.S. neuroscience]

Schwarzman Scholarship

  • 2015-16 — Stacey-Ann Pearson ’15 [B.S. civil engineering]

Socrates Fellowship

Tau Beta Pi Fellowship

  • 2006-07 — Nikolce Gorevski ’07 [B.S. chemical engineering]

Thomas R. Pickering Foreign Affairs Graduate Fellowship

Victory Scholarship

W.K. Kellogg Foundation’s Woodrow Wilson Michigan Teaching Fellowship

17 Comments

Comments are closed.